Історія

Архівне фото міста Моршин

Історія містечка Моршин тісно переплітається з історією його цілющих вод.

Ще в XV столітті мешканці Моршина звернули увагу на незвичайні властивості місцевих природних джерел. Але в основному прикарпатські селяни добували із них не воду, а сіль. У 1538 році власники Моршина – шляхтичі Бранецькі, зацікавилися селянським промислом та отримали дозвіл на відкриття соляних шахт. Було викопано п’ять шахтних криниць для видобутку ропи. Втім сіль виявилася гіркою, і її не хотіли купувати для харчування. Тоді шляхтичі навіть не здогадувалися, що саме завдяки особливому хімічному складу моршинська вода і є цілющою.

Перетворення невеличкого населеного пункту Львівщини на курортну місцевість пов’язане з ім’ям купця Боніфація Штіллера, який придбав Моршин у 1876 році. Якось до купця приїхав гостювати приятель – лікар Дзіковський, який звернув увагу, що на місцях колишніх солеварень з’являється ропа. Зацікавившись її лікувальними властивостями, гість порадив господареві відкрити тут кліматично-дієтичний санаторій. А його колега, лікар П’ясецький, рекомендував використовувати з лікувальною метою ще й тутешні мінеральні води. Тим більше, що на той час у Європі набули широкої популярності бальнеологічні курорти.

Уже в травні 1877 року в газетах з’явилося оголошення, що за кілька місяців водолікувальний заклад у Моршині готовий прийняти перших пацієнтів. А ще через півроку на засіданні бальнеологічного товариства в Кракові доктор Дзіковський виступив повідомив про доцільність розширення водолікувальних закладів у Моршині, створення тут санаторних зон на зразок гірських санаторіїв Швейцарії та Тіролю. Проведені дослідження підтвердили: Моршин цілком придатний для повітряного лікування. Крім того, поруч із парком є два джерела «доброї для пиття води» й три соляно-гіркі джерела в Банному лісі.

У 1879 році було виявлене ще одне унікальне джерело, що давало смачну джерельну воду, оптимальну за своїм складом для щоденного вживання (тепер це найвідоміше джерело №4, з якого і розливається Моршинська). В тому ж році було очищено та обладнано дві шахтні криниці, названі іменами власників курорту Штіллера та його дружини – «Боніфацій» і «Магдалина» (тепер це джерела №1 і №2 що використовуються санаторіями в лікувальних цілях).

Розчистивши три старовинних джерела в Банному лісі, Боніфацій Штіллер запросив експерта-хіміка, професора Львівського університету Радзішевського докладніше дослідити їхні лікувальні властивості. Після оголошення дивовижних результатів дослідження, Моршин став повноцінним бальнеологічним курортом, який з року в рік розширював свої лікувальні перспективи.

Після смерті першого власника курорту Боніфація Штіллера для моршинських курортів настав період занепаду, який поглиблювали революції та війни. Лише на початку 30-х років минулого століття курортна справа в Моршині знов набула бурхливого розвитку. У 1935 році було розпочато будівництво «Курортного дому» (тепер «Мармуровий палац»).

Друга світова війна знов завдала шкоди курортному Моршину. Відновлення почалося 1944 року, після звільнення його від окупантів. На початку 50-х років діяло вже 9 санаторіїв. Сприятливі результати досліджень дали поштовх для спорудження тут бальнеологічних оздоровниць. Сьогодні у Моршині працюють більше десяти великих санаторіїв, а також багато приватних пансіонатів та сучасних готелів.

До кінця минулого століття водні багатства Моршина використовувалися тільки для потреб курорту. Однак геологічні дослідження експлуатаційних запасів родовища виявили, що вони – одні з найбільших в Україні. Це дало змогу організувати в Моршині сучасне виробництво з розливу природної мінеральної води. У 1995 році Моршинський завод мінеральних вод «Оскар» розпочав розлив Моршинської.

Також в данному розділі:

Питання-Відповіді

Чи правда, що чим глибша свердловина, тим чистіша вода з неї? Чи справді вода в ПЕТ-пляшках гірша, ніж у скляних?

Дізнатись більше

Джерело

Вода із Моршинського джерела виходить на поверхню самоплином. Далі вона потрапляє у спеціальні водозбірні споруди.

Дізнатись більше

Виробництво

Вода з Моршинського родовища потрапляє в пляшку за 7 хвилин, зустрічаючи на своєму шляху лише механічні фільтри.

Дізнатись більше